Ergonomiczne i komfortowe krzesło do gabinetu – dlaczego to takie ważne?

Ergonomia to słowo, znane sporej liczbie osób. Jednak mało kto rozważa, czym właściwie jest ergonomia i co to znaczy „ergonomiczne stanowisko pracy”. Jakie ma to znaczenie?

„Szlachetne zdrowie…”

Długie godziny przy biurku źle odbijają się na samopoczuciu. Zwłaszcza, gdy siedzi się niedbale, krzywo, a krzesło jest niedopasowane. Skutki? Ból w karku, dolegliwości bólowe ze strony lędźwi, drętwiejące kończyny, zmęczenie, obolałe mięśnie… Nic przyjemnego. Spadek efektywności prędzej czy później da się we znaki. Jak dokonać zmiany? Cel numer jeden: krzesło do komputera.

Ergonomiczne krzesło, to znaczy jakie?

Przede wszystkim, wygodny. Siedzenie w takim krześle powinno być przyjemnością, a nie męką. Siedzisko w odpowiedniej odległości od podłogi, regulowane oparcie o właściwym kształcie, możliwość płynnego obrotu, solidne kółka – to minimum, jakie powinno spełniać krzesło biurowe. Warto zwrócić również uwagę na podłokietniki – powinny one być odpowiednio szerokie i mieć regulowaną wysokość. Można również pomyśleć o modelu z wygodnym zagłówkiem, odciążającym kark. Profilowanie i regulacja siedziska i oparcia to minimum wymagań, firmy oferujące dobre fotele i znacznie dalej i tych regulacji jest dużo więcej.

Ergonomia nie jest tylko ładnie brzmiącym hasłem. To, jak siedzimy, wpływa znacząco na zdrowie. Odpowiednie krzesło biurowe to początek pozytywnych zmian.